צימרים אקולוגיים

 

צימרים אקולוגיים

מאת: לימור רשף

העולם שלנו הוא עולם הבנוי מאופנות וטרנדים. לכל תקופה יש טרנדים משלה, ואנשים נוטים להתנהג לפיהם. ההגדרה לאופנה לפי ויקיפדיה היא: "התכתיב החברתי לפרטים הנחשבים ל"נכונים", "ראויים" ו"יפים" ביותר – בתחומים שונים". דוגמא: פעם היו לכולם דלתות מעץ בבית. ואז בראשית שנות השמונים, המציאו את הפלדלת ואנשים רבים בישראל החליפו את הדלת בביתם מדלת עץ לפלדלת. זוהי התנהגות מוכתבת טרנד. דבר דומה קרה עם הצימרים: בתחילת הדרך היו צימרים, ואז הגיע הטרנד האקולוגי שהוא טרנד חזק ומשפיע מאוד במאה העשרים ואחת, והיום ניתן למצוא בישראל כמו בעולם צימרים אקולוגיים.

מה זה צימר אקולוגי?

 אקולוגי הינו כל דבר הפועל לפי עקרונות שמירת הסביבה. לפיכך, צימר אקולוגי הוא צימר, אשר עצם קיומו והפעילות המתרחשת בו אינם גורמים נזק לסביבה ואף תורמים לשמירה עליה. צימרים אקולוגיים יהיו בנויים לפי עקרונות הבנייה האקולוגית, דהיינו: שימוש בחומרים ממוחזרים, שימוש בחומרים טבעיים כמו קש ובוץ, בנייה מחומרים מבודדים על מנת להקטין את עלויות הקירור והחימום, כדי לחסוך אנרגיה. בבניית הצימר ימנעו בעליו משימוש בחומרים רעילים כמו דבקים וצבע ובמקומם יעשה שימוש בחומרים טבעיים.

לא רק הבנייה של הצימרים היא אקולוגית, אלא גם כל מה שנמצא בתוכם: הריהוט יהיה עשוי מחומרים ממוחזרים, הסבון במקלחת יהיה עשוי מחומרים טבעיים, ורצוי מהסביבה הסמוכה וכך כל שאר החפצים המאכלסים את הצימר. ההתכוונות הכללית היא להשתמש בכמה שפחות דברים קנויים ובכמה שיותר דברים ממוחזרים העשויים בעבודת יד.

בנוסף לצימר עצמו, גם הפעילות המתרחשת בצימר מתוכננת כך שלא תפגע בסביבה. למשל מטהר מים אקולוגי שמטהר מים "שחורים", מי המקלחות והכביסה כדי להשקות את הגינה או הבוסתנים או הדשא שמסביב. מערכות חשמל ירוקה כלומר כזו הפועלת באנרגיה סולארית, מערכות חימום על בסיס חומרים טבעיים כמו עצי הסקה. גם הכביסות של המגבות והמצעים של האורחים יעשו תוך שימוש רק בחומרים טבעיים על מנת לא לפגוע ולזהם את הקרקע. במטבח יהיה שימוש במוצרים אורגניים בלבד, והפסולת תופרד לצורך מחזור. מסביב לצימר אקולוגי ניתן בדרך כלל למצוא בוסתנים של עצי פרי וגינות ירק אורגניות, המספקות את תוצרתן למקום.

צימרים אקולוגיים בישראל, היכן נוכל למצוא אותם?

הטרנד האקולוגי בתחום התיירות והצימרים לא פסח על ישראל וניתן למצוא כאן מספר לא מבוטל של צימרים אקולוגיים. חלקם נמצאים ביישובים אקולוגיים כמו כליל בצפון ולוטן בדרום, וחלקם נבנו על ידי אנשים ששימור הסביבה הוא עבורם ערך עליון.

צימרים אקולוגיים בצפון – בישוב נמרוד שבגליל העליון, נמצאות "בקתות בערפל". הבקתות נבנו בבנייה עצמית מחומרים האופייניים לאזור, אבן גיר מקומית ועץ. בבנייה נעשה שימוש במחזור ובחומרים משמרי אנרגיה. בבקתות אין טלוויזיה והחימום בחורף נעשה ע"י קמין עצים.

ביישוב כליל שבגליל המערבי, שהינו יישוב אקולוגי במהותו נמצא את "אצל תרצה". במקום תמצאו בקתה מעץ הבנויה על צלע ההר ומוקפת ביער טבעי ויפהפה. החשמל בבקתה הוא חשמל ירוק, המופק מאור השמש. כמו כן נערכות במקום סדנאות הכרות עם אורח חיים אקולוגי.

צימרים אקולוגיים בדרום – בישוב עזוז כשעה נסיעה מבאר שבע נמצאת "נקודת חן במדבר". במקום שלושה צימרים, הבנויים מחומרים טבעיים וממוחזרים. מבני הצימרים מצופים בבוץ ובאבנים מקומיות, המקנים להם מראה טבעי ומיוחד. הריהוט של הצימרים נאסף ברחובות העיר ושופץ בעבודת יד על ידי הבעלים.

בחוות ימי מדבר נוכל למצוא את "בקתות האדמה". הבקתות בנויות מחומרים טבעיים כמו קש ולבנים העשויות מאדמת המקום וטיח אדמה. חומרים אלה מאפשרים בידוד מושלם גם בחורף וגם בקיץ כך שמתקיים חיסכון באנרגיה. כל המערכות במקום הינן ידידותיות לסביבה, כולל השירותים שהינם שירותי קומפוסט.

כמה זה עולה?

 המחיר משתנה ממקום למקום, יש לברר לפני שמזמינים. בדרך כלל המחירים אינם זולים בגלל העבודה הרבה המושקעת במקום ועלויות המוצרים האורגניים שהינן גבוהות יותר.

לסיכום

צימרים אקולוגים מספקים לנו חוויה מיוחדת ושונה. הם מאפשרים לנו לשהות קרוב לטבע מבלי לפגוע בו, וזה מרגיש נהדר. בדרך כלל גם ניתן לעבור במקום סדנאות אקולוגיות שונות, המלמדות אותנו על אורח החיים האקולוגי וכיצד אנו יכולים ליישם אותו בחיים האמתיים, כלומר: אחרי החופשה.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.