חופשה בטוחה

חופשה בטוחה:  נופש ללא כאבי ראש

נטע דורון

הקיץ כבר כאן, החופש הגדול דופק על דלתכם, ואתם מתכננים חופשת קיץ חלומית.  בתוך כל החלומות אתם ודאי רוצים מאוד להימנע מהסיוט של למצוא עצמכם או את ילדכם בנופש עם שלשול, פטריות, אלרגיות, שפשפות, או סתם ג'ט – לג מעצבן. לטובת נופש רגוע באמת, כדאי שתארזו בתיק בנוסף לבגדים, נעליים וחטיפים לדרך גם מלאי תרופות ותכשירים שיסייעו בשעת צרה. ליתר בטחון, ובתקווה שיישארו ללא שימוש.

נופש אקזוטי בחו"ל

כשאנחנו יושבים במשרד והוזים בהקיץ על הנופש האקזוטי שלנו בין עצי הקוקוס על חוף זהוב אי שם באי בתאילנד או בכל מקום אקזוטי אחר, אנו בהחלט רוצים להימנע מהסטטיסטיקה העגומה הזאת: כמעט שליש מהמטיילים במדינות מתפתחות יסבלו משלשול לפרק זמן כלשהו במהלך טיולם. שילשול, אגב,  אינו הצרה היחידה שעלולה לאיים על הנופש החלומי שלנו: יש גם את אחיו המעצבנים בדמות אלרגיות, פריחות, נזלת אלרגית, יובש בעיניים או אסטמה.

תזמון הנסיעה

אם תכננתם נסיעת נופש בקיץ אתם עלולים לסבול מצפיפות בכל יעדי הנופש, היות שמרבית האנשים בוחרים הרי לנפוש בזמן זה. אך גם אם התחכמתם והחלטתם לנפוש דווקא באביב, כדאי שתיקחו בחשבון נושא מטריד אחר: עונת האלרגיות.

 כ – 12%-25% מאוכלוסיית העולם סובלים מאלרגיה כלשהי. לפיכך, אם אתם יודעים שאתם נכללים במועדון מכובד זה, כדאי שתתכוננו מבעוד מועד למצבים אלרגניים שעלולים להופיע במהלך הנופש שלכם. מה הפתרון? לצאת מצויידים בתרופות ובתכשירים הנכונים.

לארוז הכול

מה אורזים? כדאי להצטייד בתרופות מסוג אנטי-היסטמינים (כדורים או משחות), שניתן לקנות ללא מרשם רופא. במידה וידועה נטייה לאסטמה חשוב מאוד לא לשכוח משאף.

במידה ואתם מתכננים נסיעה לחו"ל לארצות מתפתחות קחו בחשבון שתהיו חשופים לתופעת "שלשול המטייל". מדובר בבעיה מוכרת, הנגרמת מחשיפה של המערכת החיסונית לבקטריות חדשות, טפילים או נגיפים שעשויים להימצא במזון או במי השתייה של אותו מקום.

אי נעימות היא רק הבשורה הרעה הקטנה. הבשורה הרעה הגדולה היא שהסיבוך העיקרי ממצב זה עלול להיות איבוד גדול של נוזלים ומלחים עד כדי סכנת התייבשות.

לפיכך, ארזו כדורים, סירופ נגד כאבי בטן ושלשולים וכן נרות גליצרין, במקרה ההפוך של עצירות. לצורך חיטוי ומניעת זיהומים קחו אתכם מגבוני חיטוי או נוזל חיטוי ידיים שאינו מצריך שטיפה עם מים – קלאסי לטיולים ונמצא על כל מדף פארם.

בשעת חשיפה לשמש האקזוטית והחמה ביעד המקסים שלכם הימנעו משיזוף יתר, מה שעלול לגרום גם להתייבשות, כוויות ובטווח הארוך לנזקי עור חמורים.

חשבו על יעד הטיול שלכם והוסיפו עוד פריטים שעשויים לעזור בשעת צרה. ממש כפי שאתם מתכוננים לקראת הליכה מאומצת בפארק ומצטיידים בביגוד נוח ובמי שתייה מבעוד מועד.

בתיק התרופות

קחו לדרך את הפריטים החשובים וקחו בחשבון את כל התסריטים…

  • כאבי שיניים – מדוע דחיתם את התור של רופא שיניים שלכם לפני חצי שנה? עכשיו אתם מגלים שבהחלט לא נעים להסתובב עם כאב שיניים באמצע הטיול עליו חלמתם שנים. קחו טיפות אופטלגין המשפיעות מיידית בעת כאבים ודאגו דבר ראשון להגיע אל רופא שיניים שלכם לסדר את הסתימה או חלילה להפיק לכם טיפול שורש אושתלים דנטאליים…
  • אנטי-פטריות – לחות,רטיבות והזעה הן כר פורה להתפתחות פטריות ולכן קחו תכשירים בהתאם.
  • אנטי-יתושים-יתוש אחד קטן עלול להרוס לילה שלם.הצטיידו בכילה ובתכשירים דוחי יתושים.
  • ובנוסף, פריטים בסיסיים כמו: קרם מסנן קרינה עם מקדם הגנה 15 לפחות, טיפות אוזניים, טיפות עיניים, כדורים משרי שינה (אנטי ג'ט-לג) ללא מרשם,  גרבי לחץ לטיסה להסדרת זרימת דם ברגליים, נרות לפטרת וגינאלית וכדורים נגד כאבי ראש או כאבי מחזור. לילדים – כדורי לעיסה או סירופ, בהתאם לגיל.

והעיקר ליהנות

בעיקר לא כדאי לשכוח את הכובע ואת משקפי השמש, בתוספת בקבוק מים זמין בתיק היד. אלה ילוו אתכם לאורך כל המסע והטיול. עם חבישתם באופן מיידי תיכנסו לאווירת החופש… אתם הולכים ליהנות – יהא זה קיץ או אביב, עשיתם כל מה שרק ניתן על מנת להיות מוכנים לכל מצב לא נעים. השאר כבר תלוי במזל…

נופש נעים!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.